09.01.2019

Zakup mieszkania na rynku wtórnym - krok po kroku

To bardzo ważne, aby rozumieć każdy aspekt zakupu mieszkania na rynku wtórnym jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie, szczególnie wtedy, kiedy robimy to po raz pierwszy. Pomoże to uniknąć niepotrzebnych rozczarowań oraz kosztów. Typowo proces zakupu mieszkania na rynku wtórnym wygląda następująco:

  1. Ustalenie zdolności kredytowej

Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań mieszkania warto sprawdzić swoją zdolność kredytową, czyli maksymalną kwotę kredytu jaką możemy uzyskać w banku. Dzięki temu będzie można określić budżet jakim dysponujemy na zakup mieszkania.

Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników, takich jak wysokość dochodów, źródła uzyskiwania dochodów, ilość osób w gospodarstwie domowym, wysokość obciążeń kredytowych, wiek, historia kredytowa itd. Każdy bank w inny sposób ocenia zdolność kredytową klienta, a rozbieżności pomiędzy bankami mogą być bardzo duże. Wsparcie dobrego doradcy kredytowego jest w tym punkcie bardzo ważne.

  1. Ustalenie budżetu

Samo określenie maksymalnej zdolności kredytowej to nie wszystko. Może się okazać, że zdolność kredytowa jest wyższa niż to na co możemy sobie pozwolić. Na kwotę jaką możemy przeznaczyć na zakup mieszkania wpływa wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Są to m.in.:

  • Wydatki jednorazowe, takie jak wkład własny, opłaty notarialne, podatek PCC, prowizje bankowe, koszty remontu
  • Regularne, bieżące koszty, takie jak wysokość raty kredytowej, czynsz i inne opłaty związane z użytkowaniem mieszkania
  1. Znalezienie idealnego mieszkania

Internet lub dobry agent nieruchomości to najczęstsze źródła poszukiwań nieruchomości na rynku wtórnym.

  1. Podpisanie umowy przedwstępnej

Jeśli mieszkanie jest już znalezione i ustalona jest cena zakupu oraz inne warunki transakcji, kolejnym krokiem jest podpisanie umowy przedwstępnej (w formie zwykłej umowy cywilno-prawnej lub notarialnej).

Podpisanie takiej umowy wiąże się zwykle z wpłatą zaliczki lub zadatku i zwykle jesteśmy zobowiązani do wywiązania się z tej umowy, czyli do zakupu nieruchomości w określonym terminie. Jeżeli się z tego nie wywiążemy możemy utracić wpłacony zadatek. Dlatego też bardzo ważne jest, aby przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z treścią umowy oraz sprawdzić stan prawny nieruchomości. Ważne jest też, aby umowa dawała odpowiedni czas na zorganizowanie kredytu.

W niektórych bankach jest możliwość uzyskania decyzji kredytowej bez dostarczania umowy przedwstępnej. W takiej sytuacji podpisując umowę przedwstępną mamy bardzo komfortową sytuację wiedząc już, że bank zgadza się na udzielenie kredytu.

  1. Organizacja kredytu

Po podpisaniu umowy przedwstępnej można wnioskować o kredyt. Dobry doradca kredytowy pomoże wybrać najlepsze oferty kredytowe, pomoże we wszystkich formalnościach i poprowadzi do końca cały proces kredytowy.

  1. Podpisanie aktu notarialnego przenoszącego własność

Po podpisaniu umowy kredytowej z bankiem można umawiać się na podpisanie ostatecznej umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. W Polsce umowa ta musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, w innym przypadku jest nieważna. Ważne jest, aby w tej umowie był odpowiedni termin na wpłatę środków do sprzedającego (większość banków potrzebuje kilku dni na uruchomienie kredytu).

  1. Płatność

Po podpisaniu aktu notarialnego i spełnieniu pozostałych warunków do uruchomienia kredytu, bank przelewa środki na konto sprzedającego. Kiedy sprzedający otrzyma wszystkie pieniądza przekazuje klucze nowemu właścicielowi.

contact

Skontaktuj się z nami
Sprawdźmy jak możemy Ci pomóc