20.02.2019

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym - krok po kroku

To bardzo ważne, aby rozumieć każdy aspekt zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie, szczególnie wtedy, kiedy robimy to po raz pierwszy. Pomoże to uniknąć niepotrzebnych rozczarowań oraz kosztów. Typowo proces zakupu mieszkania na rynku pierwotnym wygląda następująco:

Ustalenie zdolności kredytowej

Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań mieszkania warto sprawdzić swoją zdolność kredytową, czyli maksymalną kwotę kredytu jaką możemy uzyskać w banku. Dzięki temu będzie można określić budżet jakim dysponujemy na zakup mieszkania.

Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników, takich jak wysokość dochodów, źródła uzyskiwania dochodów, ilość osób w gospodarstwie domowym, wysokość obciążeń kredytowych, wiek, historia kredytowa itd. Każdy bank w inny sposób ocenia zdolność kredytową klienta, a rozbieżności pomiędzy bankami mogą być bardzo duże. Wsparcie dobrego doradcy kredytowego jest w tym punkcie bardzo ważne.

Ustalenie budżetu

Samo określenie maksymalnej zdolności kredytowej to nie wszystko. Może się okazać, że zdolność kredytowa jest wyższa niż to na co możemy sobie pozwolić. Na kwotę jaką możemy przeznaczyć na zakup mieszkania wpływa wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Są to m.in.:

  • Wydatki jednorazowe, takie jak wkład własny, opłaty notarialne, prowizje bankowe, koszty wykończenia mieszkania
  • Regularne, bieżące koszty, takie jak wysokość raty kredytowej, czynsz i inne opłaty związane z użytkowaniem mieszkania

Znalezienie idealnego mieszkania

Internet, targi mieszkaniowe lub dobry agent nieruchomości to najczęstsze źródła poszukiwań nieruchomości na rynku pierwotnym.

Podpisanie umowy umowy deweloperskiej, rezerwacyjnej lub przedwstępnej

Jeśli mieszkanie jest już znalezione i ustalona jest cena zakupu oraz inne warunki transakcji, kolejnym krokiem jest podpisanie umowy z deweloperem. Umowa przedwstępna (w formie zwykłej umowy cywilno-prawnej lub notarialnej) podpisywana jest w przypadku inwestycji deweloperskich ukończonych i oddanych do użytku. W innych przypadkach konieczne jest podpisanie umowy deweloperskiej, która może mieć tylko i wyłącznie formę umowy notarialnej.

Podpisanie umowy deweloperskiej wiąże się zwykle z wpłatą jakichś środków na poczet ceny zakupu i zwykle jesteśmy zobowiązani do wywiązania się z tej umowy, czyli do zakupu nieruchomości w określonym terminie. Jeżeli się z tego nie wywiążemy mogą nam grozić kary.Dlatego też bardzo ważne jest, aby przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z treścią umowy, sprawdzić stan prawny nieruchomości oraz wiarygodność dewelopera. Ważne jest też, aby umowa dawała nam odpowiedni czas na zorganizowanie kredytu.

Przed podpisaniem umowy deweloperskiej bardzo często deweloperzy proponują podpisania umowy rezerwacyjnej. Na tej podstawie można złożyć wnioski do banków i uzyskać decyzję kredytową. Po pozytywnej decyzji kredytowej z banku można bez żadnych obaw podpisać umowę deweloprską, ponieważ jest już gwarancja uzyskania kredytu z banku.

W niektórych bankach jest możliwość uzyskania decyzji kredytowej bez dostarczania jakiejkolwiek umowy z deweloperem. W takiej sytuacji podpisując umowę z deweloperem mamy bardzo komfortową sytuację wiedząc już, że bank zgadza się na udzielenie kredytu.

Organizacja kredytu

Po podpisaniu umowy przedwstępnej lub deweloperskiej można wnioskować o kredyt. Dobry doradca kredytowy pomoże wybrać najlepsze oferty kredytowe,  pomoże we wszystkich formalnościach i poprowadzi do końca cały proces kredytowy.

Płatność

Po podpisaniu umowy kredytowej i spełnieniu wszystkich warunków do uruchomienia kredytu, bank przelewa środki na konto dewelopera. Jeśli inwestycji jest jeszcze w budowie, kredyt będzie uruchamiany w transzach zgodnie z umową deweloperską, a środki będą trafiać na rachunek powierniczy.

Podpisanie aktu notarialnego przenoszącego własność

Jeśli już cała kwota została wpłacona i nastąpił odbiór mieszkania można podpisać ostateczny akt notarialny przenoszący własność mieszkania. Po podpisaniu tego aktu mieszkanie ma nowego właściciela.

contact

Skontaktuj się z nami
Sprawdźmy jak możemy Ci pomóc